Metoda MSA je povinnou metodou v automobilovém průmyslu a lze ji doporučit jako velmi přínosnou i v jiných odvětvích. MSA zabraňuje chybné interpretaci variability zjištěné v procesu, a také následným chybným nápravným opatřením v procesu. Je třeba si uvědomit následující fakt:
variabilita zjištěná v procesu = vlastní variabilita procesu + variabilita systému měření
Z této jednoduché rovnice je zřejmé, že pokud je variabilita systému měření příliš vysoká, je celková variabilita zjištěná v procesu spíše otázkou nápravy systému měření než nápravy výrobních faktorů v procesu.
= soubor měřidel nebo přístrojů, operací, postupů, etalonů, přípravků, software a osob, prostředí a předpokladů používaných ke kvantifikaci jednotky měření nebo k trvalému posuzování měřeného znaku. Měření = výrobní proces, na výstupu jsou čísla. Z toho vyplývá, že na měření můžeme aplikovat i všechny postupy a nástroje z oblasti SPC.
V praxi se pro běžné posouzení systému měření používá zejména ukazatel opakovatelnosti a reprodukovatelnosti (šíře variability), tzv. GRR (R&R). Bližší vysvětlení je zřejmé z následujících definicí:
1) Metoda rozpětí
Říká se jí také krátká metoda a používáme jako orientační vyhodnocení, anebo když nemáme dostatek vzorků nebo času. Minimální podmínkou je měření 5 výrobků, 2 hodnotitelé, 1 opakování (tj. celkem 10 měření).
2) Metoda průměru a rozpětí
Nebo také dlouhá metoda, používáme ji pro výpočty všech charakteristik, mimo interakce. Minimální požadavek je 10 výrobků, 3 hodnotitelé, 2 opakování (tj. celkem 60 měření).
3) Metoda ANOVA
Používáme ji pro výpočet všech charakteristik, včetně interakcí, a kdykoli máme k dispozici počítačové zpracování, měli bychom tuto metodu preferovat. Minimální požadavky jsou stejné jako v předchozím příkladě, tj. 10 výrobků, 3 hodnotitelé, 2 opakování (celkem 60 měření).
Vyhodnocení výsledků
Vypočtené hodnoty % podílů R&R je nutno vyhodnotit a rozhodnout o vhodnosti měřidla. Směrnice pro hodnocení přípustnosti opakovatelnosti a reprodukovatelnosti měřidla (R&R) je: